Spyderco Dragonfly 2 Lockback Blue (Blue) (2.25" Satin) Knife [C28FP2K390]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Dragonfly 2 Knife Blue FRN (2.25" Satin K390) C28FP2K390
Spyderco Dragonfly 2 Knife Blue FRN (2.25" Satin K390) C28FP2K390 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Spyderco Dragonfly 2 is a second-generation knife that has undergone some stellar improvements thanks to the C.Q.I.-Constant Quality Improvement process employed by Spyderco.
The Dragonfly 2 maintains the same blade and handle geometry with leveraging points that make the Dragonfly cut and feel like a much larger knife. The Dragonfly 2 features a premium K390 blade with a full flat grind and now has jimping at the choil and the spine for better control and feel.
Key Features
- Blade length: 2.25"
- Blade steel: Bohler K390
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 1.20 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C28FP2K390 |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Dragonfly |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 5.56" |
| Blade Length: | 2.25" |
| Cutting Edge: | 1.875" |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Blade Material: | Bohler K390 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 3.31" |
| Handle Thickness: | 0.34" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Blue |
| Weight: | 1.20 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |