Spyderco Double Stuff 2 [303FCBN2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Double Stuff 2 Pocket Sharpening Stone 303FCBN2
Spyderco Double Stuff 2 Pocket Sharpening Stone 303FCBN2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Double Stuff 2 is another fantastic pocket stone fusion from Spyderco featuring an aggressive Cubit Boron Nitride (CBN) abrasive on one side and a fine ceramic stone on the other. An elongated edge of each stone provides a radius for convenient sharpening of serrations.
This pocket stone makes a great addition to hunting gear, fishing equipment, or other outdoor kits for quick field sharpening. Includes a brushed suede storage pouch.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | 303FCBN2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Double Stuff 2 |
| Country of Origin: | USA |
| Product Type: | Sharpener |
| Length: | 5.00" |
| Material: | CBN, Ceramic |
| Thickness: | 0.25" |
| Type: | Stone |
| Width: | 1.125" |