Spyderco Native 5 Lockback Blue Spy27 (Blue) (3" Satin) Knife [C41GPCBL5]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Native 5 Lockback Knife Cobalt Blue G-10 (3" Satin SPY27)
Spyderco Native 5 Lockback Knife Cobalt Blue G-10 (3" Satin SPY27) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Drop point blade with a satin finish made from CPM SPY27 steel. Opener: Thumb hole opener for smooth and convenient blade action. Handle: Cobalt blue G-10 handle that offers an excellent grip and is lightweight. Lock: Lockback for reliable lockup and a classic feel.
Carry: 4-way reversible pocket clip for ambidextrous carry. Spyderco Native 5 Discover the spirit of adventure with the Spyderco Native 5! This lightweight folding knife is for those who thrive on the thrill of the outdoors and the joy of everyday tasks. Its balanced blade steel slices through challenges with ease.
Key Features
- Blade length: 3.00"
- Blade steel: CPM SPY27
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 4.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C41GPCBL5 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Native |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.875" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | 2.44" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | CPM SPY27 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Blue |
| Weight: | 4.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |