Spyderco Native 5 Salt Lockback Green (Green) (3" Satin) Knife [C41PGR5]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Native 5 Salt Lockback Knife Green FRN (3" Satin LC200N) C41PGR5
Spyderco Native 5 Salt Lockback Knife Green FRN (3" Satin LC200N) C41PGR5 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Extremely corrosion-resistant LC200N blade. Ambidextrous thumb hole opener. Salt series green FRN handle scales. Ambidextrous lockback mechanism. Four-position reversible pocket clip. The Native Series, made by Spyderco Knives, combines excellent ergonomics and build quality with a strong and utilitarian design.
This pocket knife, the Native 5, allows for two grip styles: with your hand all the way back on the handle for leverage or with your index finger in the forward choil for control. The knife has a stout blade and strong lockback mechanism, making the knife ambidextrous and ready to go to work!
Key Features
- Blade length: 3.00"
- Blade steel: LC200N
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Green
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C41PGR5 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Native 5 Salt |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.875" |
| Blade Length: | 3.00" |
| Cutting Edge: | 2.44" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | LC200N |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Green |
| Weight: | 2.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |