Spyderco Native 5 Lockback Maxamet (Gray) (3" Satin) Knife [C41PGY5]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Native 5 Lightweight Lockback Knife Gray FRN (3" Satin Maxamet) C41PGY5
Spyderco Native 5 Lightweight Lockback Knife Gray FRN (3" Satin Maxamet) C41PGY5 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Full-flat ground and satin-finished Micro-Melt Maxamet alloy steel blade that offers unprecedented toughness and edge retention. Opener: Innovative Spyderco Round Hole Opener for seamless deployment. Handle: Bi-Directional Texturing molded into a gray FRN handle for secure grip.
Plus two separate finger choils for unmatched control. Lock: Sturdy lockback for unparalleled strength. Carry: 4-way reversible pocket clip for ambidextrous carry. Spyderco Native 5 Discover the spirit of adventure with the Spyderco Native 5!
Key Features
- Blade length: 2.95"
- Blade steel: Micro-Melt Maxamet
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: FRN
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 2.50 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C41PGY5 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Native |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.95" |
| Blade Length: | 2.95" |
| Cutting Edge: | 2.42" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | Micro-Melt Maxamet |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.00" |
| Handle Thickness: | 0.43" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Gray |
| Weight: | 2.50 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |