Spyderco Lil Temperance 3 Com Lock (Black) (3" Satin) Knife [C69PBK3]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Lil' Temperance 3 Lightweight Knife Black FRN (2.9" Satin) C69PBK3
Spyderco Lil' Temperance 3 Lightweight Knife Black FRN (2.9" Satin) C69PBK3 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin-finished blade made from VG10 stainless steel. Spyderco's Trademark Round Hole opener. Injection molded black FRN handle scales. Compression Lock mechanism. Four-position pocket clip pocket for secure and convenient carry. Meet the Lil' Temperance 3 Lightweight from Spyderco!
This compact, high-value, low-heft cutter spins the original Lil' Temperance 3 in several exciting new directions, swapping the G-10 scales for grippy FRN and the CPM S30V blade for affordable and mega-stainless VG10 while keeping the Compression Lock.
Key Features
- Blade length: 2.90"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Polymer
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 3.80 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C69PBK3 |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Lil' Temperance |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 7.19" |
| Blade Length: | 2.90" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.40" |
| Handle Thickness: | 0.45" |
| Handle Material: | Polymer |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.80 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |