Spyderco Police Model Lockback (Stainless) (4.25" Satin) Knife [C07P]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Police Stainless Steel Lockback Knife (4.125" Satin) C07P
Spyderco Police Stainless Steel Lockback Knife (4.125" Satin) C07P is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Plain edge spear point blade made from VG10 steel with a satin finish Classic Spyderco thumb hole opener Stainless steel handle Lockback mechanism for safe and secure use Reversible pocket clip for tip-up or tip-down carry The Spyderco Police has been a mainstay in the Spyderco catalog since its introduction in the 1980's.
This Police model builds off the popular design and adheres to Spyderco's policy of constant quality improvement, while providing an ultra-light EDC build. It's been upgraded with skeletonized steel liners, a stainless steel backspacer, and textured FGN handle scales.
Key Features
- Blade length: 4.125"
- Blade steel: VG10
- Blade style: Spear Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Stainless Steel
- Color: Gray
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Lockback
- Weight: 5.60 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C07P |
| Origin: | Japan |
| Model Number: | Police |
| Country of Origin: | Japan |
| Overall Length: | 9.44" |
| Blade Length: | 4.125" |
| Cutting Edge: | 3.81" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | VG10 |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.31" |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray |
| Weight: | 5.60 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Lockback |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |