Spyderco Para Military 2 Compression (Blue) (3.5" Satin) Knife [C81GPCBL2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Paramilitary 2 Compression Lock Knife Cobalt Blue G-10 (3.45" Satin)
Spyderco Paramilitary 2 Compression Lock Knife Cobalt Blue G-10 (3.45" Satin) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Satin CPM SPY27 steel blade with Spyderco's signature Round Hole opener. Washer pivot system for buttery-smooth opening. Cobalt blue G-10 handle scales over stainless steel liners. Spyderco's excellent Compression Lock for maximum safety and accessibility.
Four-way pocket clip that can be oriented for tip-up or tip-down carry on either the right or left side. The Spyderco Paramilitary 2 is one of the most popular knives on the market today, which is no surprise to anyone who's ever held it.
Key Features
- Blade length: 3.45"
- Blade steel: CPM SPY27
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Blue
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 3.80 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C81GPCBL2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Paramilitary 2 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.26" |
| Blade Length: | 3.45" |
| Cutting Edge: | 3.05" |
| Blade Thickness: | 0.145" |
| Blade Material: | CPM SPY27 |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.82" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Blue |
| Weight: | 3.80 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |