Spyderco Para Military 2 Compres Lock (Black) (3.5" Satin) Knife [C81PBK2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Paramilitary 2 Lightweight Knife Black FRN (3.4" Satin) C81PBK2
Spyderco Paramilitary 2 Lightweight Knife Black FRN (3.4" Satin) C81PBK2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: CTS BD1N steel blade with a satin finish. Opener: Spyderco's signature Round Hole opener with a washer pivot system for buttery-smooth opening. Handle: Lightweight black Fiberglass Reinforced Nylon (FRN) scales with Spyderco's Bi-Directional Texture pattern.
Lock: Spyderco's excellent Compression Lock for maximum safety and accessibility. Carry: Reversible tip-up carry wire pocket clip. Spyderco Paramilitary 2 The Spyderco Paramilitary 2 is one of the most popular knives on the market today, which is no surprise to anyone who's ever held it.
Key Features
- Blade length: 3.45"
- Blade steel: CTS BD1N
- Blade style: Clip Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Other
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 3.80 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C81PBK2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Paramilitary 2 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.26" |
| Blade Length: | 3.45" |
| Cutting Edge: | 3.05" |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Blade Material: | CTS BD1N |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 4.82" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Material: | Other |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.80 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry, Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |