Spyderco Yojimbo 2 Trainer Red (Red) (3.25" Stonewash) Knife [C85TR2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Yojimbo 2 Trainer Red G-10 (3.125" Stonewash) C85TR2
Spyderco Yojimbo 2 Trainer Red G-10 (3.125" Stonewash) C85TR2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Stonewashed-finished, dull Wharncliffe blade made from CTS BD1. Ambidextrous thumb hole opener. Ergonomic red G-10 handle. Secure compression lock. Four-way reversible pocket clip. Designed by noted personal-defense trainer Michael Janich, the Yojimbo 2 is a pioneer in the application of the Wharncliffe blade.
Refined ergonomics complement the natural contours of the hand, ensuring maximum surface contact and positive control. They also encourage a thumb-forward grip and make the blade a natural extension of the hand.
Key Features
- Blade length: 3.25"
- Blade steel: CTS BD1
- Blade style: Wharncliffe
- Blade finish: Stonewash
- Edge type: Dull
- Handle material: G-10
- Color: Red
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Compression Lock
- Weight: 4.20 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C85TR2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Yojimbo 2 Trainer |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 7.50" |
| Blade Length: | 3.25" |
| Blade Thickness: | 0.14" |
| Blade Material: | CTS BD1 |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Finish: | Stonewash |
| Edge Type: | Dull |
| Handle Length: | 4.50" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Red |
| Weight: | 4.20 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Compression Lock |
| Best Use: | Everyday Carry, Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Designer: | Michael Janich |
| Frame Liner: | Steel |