Spyderco Atlantic Salt Lockback Black (Black) (3.5" Satin) Knife [C89SBK]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Atlantic Salt Folding Dive Knife C89SBK FRN (3.69" Satin Serr)
Spyderco Atlantic Salt Folding Dive Knife C89SBK FRN (3.69" Satin Serr) is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
The Atlantic Salt is a great rescue knife that is designed for seafarers, rescue workers, EMT's, ranchers and anyone cutting around flesh in an emergency. This rustproof version of Spyderco's Atlantic Salt is a modified Rescue made with state of the art non-rusting H2* steel.
H2 is a precipitation-hardened steel containing nitrogen instead of carbon, which cannot rust. The hollow-ground blade offers remarkable cutting performance in and around fresh and saltwater. The textured black fiberglass reinforced nylon (FRN) handle features Volcano Grip and includes a lanyard hole.
Key Features
- Blade length: 3.69"
- Blade steel: H2
- Blade style: Sheepsfoot
- Blade finish: Satin
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Weight: 2.75oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C89SBK |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Atlantic Salt |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.25" |
| Blade Length: | 3.69" |
| Cutting Edge: | 3.375" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | H2 |
| Blade Style: | Sheepsfoot |
| Blade Grind: | Hollow |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.625" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.75oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |