Spyderco Manix2 XL (Black) (3.75" Black) Knife [C95GPBBK2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Manix 2 XL Black G-10 Knife (3.88" Black) C95GPBBK2
Spyderco Manix 2 XL Black G-10 Knife (3.88" Black) C95GPBBK2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Black DLC coated drop point blade made from CPM S30V steel. Ambidextrous thumb hole opener. Black G-10 handle scales. Secure ball bearing lock. Reversible pocket clip and oversized lanyard hole.
The recipe for success: Start with an exceptionally strong lock, a manufacture using precise tolerances and add a blade honed from stainless steel. The conclusion is the Manix, now available in XL!
Key Features
- Blade length: 3.875"
- Blade steel: CPM S30V
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Plain
- Handle material: G-10
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Other
- Weight: 5.20oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C95GPBBK2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Manix 2 XL |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.94" |
| Blade Length: | 3.875" |
| Cutting Edge: | 3.43" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.10" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Material: | G-10 |
| Color: | Black |
| Weight: | 5.20oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |