Spyderco Manix 2 XL Brn Canvas Micarta (Brown) (3.88" Satin) Knife [C95MPCW2]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Manix 2 XL Brown Canvas Micarta (3.85" Satin CRU-WEAR) C95MPCW2
Spyderco Manix 2 XL Brown Canvas Micarta (3.85" Satin CRU-WEAR) C95MPCW2 is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
This Knife Blade: Satin-finished drop point blade made from CPM Cru-Wear steel. Opener: Ambidextrous thumb hole opener. Handle: Brown micarta handle scales. Lock: Secure ball bearing lock. Carry: Reversible pocket clip and oversized lanyard hole.
Manix 2 XL The Spyderco Manix 2 XL is an assembly of small, seemingly inconsequential features that, added together, result in one of the strongest knives from Spyderco to date. Outstanding ergonomics are the result of the convenient ball bearing lock, the relationship between the blade's weight, and the handle's shape.
Key Features
- Blade length: 3.85"
- Blade steel: CPM CRU-WEAR
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Satin
- Edge type: Plain
- Handle material: Micarta
- Color: Brown
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Other
- Weight: 5.20 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | C95MPCW2 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Manix 2 XL |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 8.94" |
| Blade Length: | 3.85" |
| Cutting Edge: | 3.36" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | CPM CRU-WEAR |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Plain |
| Handle Length: | 5.10" |
| Handle Thickness: | 0.46" |
| Handle Material: | Micarta |
| Color: | Brown |
| Weight: | 5.20 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Other |
| Best Use: | Everyday Carry |
| Product Type: | Knife |
| Frame Liner: | Steel |