Spyderco Swick 5 Fixed Blade Knife [FB14P5]
Free shipping for orders over $69
Spyderco Swick 5 + Persistence Lightweight Knife Bundle
Spyderco Swick 5 + Persistence Lightweight Knife Bundle is built for dependable everyday carry and practical cutting performance.
Swick 5 Features: LC200N plain satin blade in a Wharncliffe shape. Black G-10 handle for grip. Molded kydex sheath with breakaway ball chain. Persistence Features Satin-finished 8Cr13MoV stainless steel blade with partial serrations. Spyderco's Round Hole opener. Lightweight black FRN handle scales over steel liners.
Accessible liner lock. Four-way pocket clip. The Spyderco Swick 5 and Persistence offer versatile EDC functionality in two distinct styles. The Swick 5 features a corrosion-resistant LC200N Wharncliffe blade with a black G-10 handle and a molded Kydex sheath for neck or discreet carry.
Key Features
- Blade length: 2.75"
- Blade steel: 8Cr13MoV
- Blade style: Drop Point
- Blade finish: Black
- Edge type: Serrated
- Handle material: FRN
- Color: Black
- Opener: Thumb Hole
- Lock: Liner Lock
- Weight: 3.30 oz.
Specifications
| Brand: | Spyderco |
| Vendor Code: | FB14P5 |
| Origin: | USA |
| Model Number: | Swick 5 |
| Country of Origin: | USA |
| Overall Length: | 6.81" |
| Blade Length: | 2.75" |
| Cutting Edge: | 2.75" |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Grind: | Flat |
| Finish: | Black |
| Edge Type: | Serrated |
| Handle Length: | 4.125" |
| Handle Material: | FRN |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.30 oz. |
| User: | Right Hand, Left Hand |
| Pocket Clip: | Tip-Up, Tip-Down |
| Knife Type: | Manual |
| Opener: | Thumb Hole |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Best Use: | Tactical |
| Product Type: | Knife |
| Designer: | Sal Glesser |
| Sheath: | Boltaron |